the dark side: | fanart | fanfiction | characters | fa doodle 

                                         the bright side:  | fanart | characters

                                                                   website: | news | archives | about | guest book | links

 

Jeśli masz pomysł na Fan Art, jakieś sugestie, pytanie, albo jeśli chcesz po prostu wyrazić swoją opinię na temat stronki - wyślij e-owl!

Lub napisz na GG - 3866095.  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

created and owned by matilda snape aka anks 2002-2005

 

{ Wiem, co to nienawiść }

 

Lodowatoniebieskie oczy, harde, kpiące spojrzenie i wystudiowana uprzejmość przy powitaniu. Nagle, widząc moją minę, Jason uśmiecha się. Szczerze, szeroko i przyjaźnie. Dałem się nabrać!

  Lucjusz Malfoy to jedna z najgorszych kreatur w świecie Harry'ego Pottera. Arystokrata z obsesją na punkcie czystości czarodziejskiej rasy, bezwzględny wobec wszystkich, których uważa za gorszych od siebie.Ze szczególnym okrucieństwem znęca się nad Zgredkiem - skrzatem domowym, którego traktuje jak niewolnika. Ale to nie wszystko. Malfoy jest niemal jawnym stronnikiem wyklętego Lorda Voldemorta i szczerze nienawidzi Harry'ego Pottera, którego słusznie obwinia o dwukrotne pokrzyżowanie planów swojego Czarnego Pana. Na dodatek syn Lucjusza - Draco - jest uczniem Hogwartu i najgroźniejszym rywalem Harryego. Czy wpływowy, niebezpieczny i dwulicowy arystokrata jest jedynie postacią fikcyjną? „Od ludzi z poglądami Malfoya w dzisiejszej Anglii aż się roi", przekonuje mnie Isaacs. „Mógłby dziś być jednym z tych prawicowych ministrów w rządzie torysów, który jak mantrę powtarza bzdury o konieczności zaostrzenia przepisów imigracyjnych i barbarzyńskich hordach napierających na nasz kraj. A wyborcom to się coraz bardziej podoba. Anglia staje się ksenofobiczna na niewyobrażalną skalę".
  39-letni Jason Isaacs, specjalista od czarnych charakterów i charyzmatycznych wojowników („Helikopter w ogniu", „Patriota"), wychował się w Liverpoolu, w tradycyjnej rodzinie żydowskiej. „Dorastałem w połowie lat 70., gdy bojówkarze Frontu Narodowego krążyli po ulicach. Niemal codziennie wracałem do domu pobity przez »czystych rasowo« kolegów. Na ścianie naszego domu malowano swastyki i antysemickie hasła. To wszystko działo się przy cichej aprobacie większości społeczeństwa". Aktorstwo było dla niego ucieczką od brutalnego świata i sprowadzeniem prześladowania do absurdu. „Miałem w szkole nauczyciela, który zawsze traktował mnie z nieukrywaną nienawiścią", wspomina Isaacs. „Zacząłem w końcu na przerwach imitować jego arogancki ton i mimikę, gdy z najwyższą pogardą wzywał mnie do tablicy. Postać Lucjusza Malfoya zbudowałem właśnie na bazie tych wspomnień. Czy to nie ironia losu?" Jason Isaacs ukończył prestiżową szkołę aktorską Central School of Speech and Drama i rozpoczął karierę na scenach londyńskiego West Endu. Coraz częściej jednak porzucał teatr dla Hollywood. Mato kto za oceanem może się z nim równać w odtwarzaniu ról podłych drani. „Nawet całkiem dobry amerykański aktor, który nie ma jednak doświadczeń teatralnych i nie ukończył tradycyjnej szkoły aktorskiej, ma problem z graniem postaci, z którą się nie utożsamia i której nie lubi. Nam, Brytyjczykom, przychodzi to z łatwością", z rozbrajającym uśmiechem tłumaczy Jason. „Mamy za to inny poważny problem w życiu osobistym - nierozwiązywalny konflikt pokoleniowy. Ojcowie nie potrafią, a nawet nie próbują rozmawiać z synami. Utrzymują dystans, a ich wzajemne stosunki są więcej niż chłodne. Tak jest pomiędzy Lucjuszem a Draco Malfoyem i tak samo jest w całej Wielkiej Brytanii. Dlatego z miłych dzieciaków wyrastają potwory".
  Czy to także problem Jasona? Aktor macha lekceważąco ręką, jakby rozwiewał gromadzące się nad głową czarne myśłi. „Nic z tych rzeczy! Choć z moją Emmą jesteśmy małżeństwem od 14 lat, to dopiero pół roku temu urodziło się nasze pierwsze dziecko, i to w dodatku córka... A poza tym przecież jestem Żydem! Nie muszę popełniać tych samych błędów co Anglicy, prawda?"

Rozmawiał 
SERGIUSZ PINKWART